מדדים ומחקרים

בדרך לקנות רכב חשמלי? כל מה שצריך לדעת

רכישת רכב חשמלי הופכת לנחלת הכלל, עד לסוף השנה הצפי לשנה הבאה הוא לכ-20,000 רכבים חדשים בישראל. אם חשבתם גם להצטרף למועדון, הכנו לכם מדריך עם כל מה שצריך לדעת על רכב חשמלי
מערכת ice |  6
רכב חשמלי (צילום freepik)
עד לסוף השנה הנוכחית, על פי ההערכות, צפויות לנסוע בישראל כ־9,000 מכוניות חשמליות חדשות (למעלה מחצי הן מתוצרת טסלה).
אמנם, מדובר רק בכ־3% מסך מכירות הרכב החדש, אולם צריך לזכור ששנת 2020 הסתיימה עם 1,400 מכוניות חשמליות בלבד שנמכרו בישראל, וזכו לנתח שוק של 0.7%. 
 
ההערכות בשוק הן שבשנה הבאה המכירות יעלו את הרף ל־20 אלף רכבים, ול־5% מנתח השוק. אז אם גם אתם חשבתם להצטרף לחגיגה, ושמעתם כל מיני דברים טובים ולא טובים, כאן נענה לכם על כל השאלות הנוגעות לרכבים חשמליים.
מה זה רכב חשמלי ומה התועלת בו?
רכב חשמלי הוא רכב שבו ההנעה מגיעה ממנוע חשמלי, שלא כמו רכב קונבנציונלי שמונע על ידי מנוע בעירה פנימית (בנזין או דיזל). מקור האנרגיה ברכב חשמלי הוא חשמל הנמצא בסוללות. מהסוללות, מועבר החשמל למנוע מבוקר מחשב, שמניע את גלגלי המכונית. מנוע חשמלי מסוגל לנצל אנרגיה גבוהה הרבה יותר מאשר מנוע בעירה פנימית משום שאין בו את אובדן האנרגיה שנובע מיצירת חום או מריבוי של חלקים נעים.
מערכת הנעה חשמלית זקוקה למספר קטן של רכיבים עיקריים כדי לייצר תנועה – מנוע חשמלי, סוללה ורכיבי טעינה. הסוללה, בדומה למכל הדלק, אוגרת בתוכה את האנרגיה הדרושה להפעלת המנוע (חשמל) והוא זה שאחראי על הנסיעה. מכיוון שלא נעשה כל תהליך שריפה בהנעה החשמלית, אין תופעות לוואי של זיהום, רעש, חום וכדומה, ולכן הרכב החשמלי מציע תנועה נקיה לגמרי, חרישית וחלקה. 
האם רכב חשמלי שומר יותר על הסביבה?
גז טבעי הוא המקור העיקרי לייצור החשמל תעשייתי בישראל, ופחם מהווה כ25% מחומר הגלם לייצור. משנה לשנה מתרבים מקורות חדשים כמו מתקנים סולאריים וטורבינות רוח. היעד של משרד האנרגיה הוא להפסיק את השימוש בפחם עד 2025 ולהגיע ל-30% של שימוש באנרגיות מתחדשות. ברכב חשמלי אין חשש לפליטת זיהום מהאגזוז לסביבה.
לגבי קרינה גם אין צורך לחשוש, כי הקרינה הנובעת מהסוללה החשמלית היא לא מייננת, ולא משחררת אטומים בגופנו ומשנה מבנים מולקולרים. יש תקנים המגבילים את הקרינה בשל החשש מהשפעות ארוכות טווח. בבדיקות שערך המשרד להגנת הסביבה נמדדו רמות קרינה נמוכות משמעותית מהתקן הקיים כיום.
האם רכב חשמלי הוא חסכוני יותר?
מחיר הקניה של מכוניות חשמליות יקר יותר, אך העלויות השוטפות שכוללות הוצאות טעינה, תחזוקה ועוד נמוכות הרבה יותר. הרכב החשמלי נהנה מעלות תחזוקה זולה באופן משמעותי בשילוב עלות נמוכה של האנרגיה, מה שהופך את השימוש בו למשתלם יותר.
מה שמייקר את מחיר המכוניות החשמליות בעיקר הן הסוללות, שצריכות לאגור אנרגיה רבה ולשמור על הקיבולת שלהן לאורך זמן. עם זאת, עלות הסוללות נמצאת במגמת ירידה, ויש גם תמריצי מס לרכישת רכב חשמלי, כמו מס קנייה (העומד על 10% עבור רכב חשמלי אל מול כ-83% אחוזים עבור רכב בנזין/דיזל) וקיימת הטבה בדמות שווי שימוש מופחת לרכב צמוד ממקום העבודה.
מה הטיפול השוטף שמצריך רכב חשמלי?
רכב חשמלי, כמו רכב קונבנציונלי, דורש טיפול שוטף ובדיקות שונות. בין היתר בדיקות פיזיות כלליות של הרכב (בלמים, מפלסים, וכו’), בדיקות מערכות הרכב והסוללה עם מחשב אבחון ייעודי. יש לפעמים גם טיפולים הכוללים החלפת נוזל בלמים (כל שנתיים) בדיקה והחלפת נוזלי קירור במידת הצורך, בהתאם להוראות היצרן לדגם הרכב הספציפי. שימו לב שרק מוסך בעל רישיון משרד התחבורה לטיפול ברכבים חשמליים והיברידיים יכול לטפל ברכבים אלו. 
במפרט הרכב יש נתון של צריכת חשמל וואט לשעה/ק”מ, וניתן להשוות את הנתון הנ”ל, כמו כן להסתכל על טווח הנסיעה (תלוי בגודל הסוללה ובצריכת החשמל המושפעת מאופן הנהיגה). תיתכן ירידה מסוימת בתפקוד הסוללה, אך היא צפויה להיות מינימלית לאורך שנים. אחריות היצרן מבטיחה את תקינות הסוללה ושמירה של לפחות 70% מהקיבולת המקורית במשך 8 שנים. במידה וישנה ירידה בקיבולת הסוללה היא תוחלף או תתוקן במסגרת האחריות בהתאם לנתונים הטכניים והנחיות היצרן.
בדומה לסוללה של טלפון, בכל כלי הרכב החשמליים טווח הנסיעה מצטמצם אט אט עם הזמן, ההערכה היא להפחתה של עד 10% לאחר 8 שנים, מותנה בכך שהסוללה הוטענה בעיקר בעמדות טעינה רגילות AC. הטענה תכופה בעמדות טעינה מהירות DC עלולה להאיץ את קצב הפחתת טווח הסוללה. בניגוד לקונספירציות, אין סכנה לגעת ברכב כשהוא רטוב. גם רכב חשמלי טבול במים אינו מהווה סכנת התחשמלות למי שמסביבו או שנוגע בו.
איך מטעינים את הסוללה והיכן אפשר לעשות את זה?
הסוללה ממוקמת בחלקו התחתון של הרכב, ולכן היא איננה פוגעת בנפח תא המטען או במרווח בתא הנוסעים. תצטרכו להתרגל לכך שאת התדלוק המוכר לכם יחליף חיבור פשוט של תקע מעמדת טעינה או שקע כוח למכונית החשמלית שלכם.
בדומה לסוללה של טלפון סלולארי, בכל כלי הרכב החשמליים טווח הנסיעה מצטמצם מעט עם הזמן, ההערכה היא להפחתה של עד 10% לאחר 8 שנים, מותנה בכך שהסוללה הוטענה בעיקר בעמדות טעינה רגילות AC. הטענה תכופה בעמדות טעינה מהירות DC מאיצה את קצב הפחתת טווח הסוללה.
קיימים מספר סוגים של עמדות טעינה, עמדות “רגילות” בזרם AC, ועמדות מהירות בזרם DC המאפשרות טעינה מהירה במיוחד. על פי התקנות במדינת ישראל, בבית, מותר לחבר רכב חשמלי לשקע כוח, (שקע שנראה בדיוק כמו כל השקעים הרגילים בבית אבל מותאם להספק גבוה) ואסור להטעין בעזרתו יותר משעתיים רצופות, או לשקע חשמל תעשייתי. השקעים האלו ניתנים להתקנה על ידי כל חשמלאי מוסמך.
הרבה ממקומות העבודה מציעים, או יציעו בקרוב, מקומות חניה הכוללים עמדות טעינה. בנוסף, ניתן להטעין את הרכב בעמדות ציבוריות אשר קיימות היום, ורבות נוספות יוקמו בעתיד בקניונים, תחנות דלק וברחובות. ישנן עמדות טעינה ציבוריות הפזורות ברכבי הערים ובתחנות דלק נבחרות, ותוכלו למצוא בווייז ובאפליקציות נוספות את פריסת עמדות הטעינה.
בזמן הטעינה הכבל ננעל כאשר נועלים את הרכב ולא מאפשר את הניתוק לפני פתיחתו של הרכב, ולכן אין מה לחשוש להשאיר את הרכב מוטען וללכת. כאשר הרכב חונה, ניתן לצפות לירידה של 3% בחודש בקיבולת הסוללה, בעיקר בגלל תהליכי בקרה ובדיקה עצמית שמתרחשים באופן קבוע בתוך הסוללה.
בניגוד למנוע בעירה פנימית שממשיך לעבוד גם כשהרכב עוצר בפקק, מנוע חשמלי אינו צורך חשמל כלל כאשר הרכב עומד. זו הסיבה שרכבים חשמליים הרבה יותר יעילים לזחילה בפקקים מאשר רכבים בעלי מנוע בעירה פנימית.
תגובות לכתבה(6):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 6.
  ממשלת החזירים תגבה את המס חכו חכו (ל"ת)
  לא לתלהב 11/2021/30
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 5.
  כמה זמן הטענה? (ל"ת)
  שלומי 11/2021/28
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 4.
  רכב חשמלי מזהם יותר מרכב רגיל
  שי 11/2021/28
  הגב לתגובה זו
  3 2
  מחקרים מראים שבגלל מחזור החיים של רכב, רכב חשמלי מזהם יותר את הסביבה מרכב רגיל עקב יצור הסוללות והעדר פתרון לסוללות ישנות.
  סגור
 • 3.
  זה כל מה שצריך לדעת? (ל"ת)
  חיים 11/2021/28
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 2.
  הערה
  ניסים 11/2021/28
  הגב לתגובה זו
  0 0
  חבל שהמדינה לא עוזרת לרכוש רכב חשמלית בהתחלה זה הפסק למדינה ואבל בסוף יש פירות לעולם.
  סגור
 • 1.
  עד שהממשלה תגבה מס קילומטראג (ל"ת)
  מוטי 11/2021/27
  הגב לתגובה זו
  4 0
  סגור