תקשורת ומדיה

לוינסון: "בושה שאין אף ראש מפלגה בממשלה שהוא מזרחי"

העיתונאי בשירות אבישי בן חיים? שיתף את תמונה שהעלה איר לפיד של ראשי המפלגות הקואליציה מישיבת הממשלה היום ולאחר מכן התפוצץ "מזרחיות זה לא סמל סטטוס. מזרחיות היא האפליה השיטתית המתמשכת והממוסדת כלפי אנשים מזרחיים"
מערכת ice |  22
חיים לוינסון (צילום פייסבוק/חיים לוינסון)
העיתונאי חיים לוינסון התפוצץ לפני זמן קצר בסדרת ציוצים על כך שאין אף ראש מפלגה מזרחי אצל מפלגות הקואליציה ובכלל בכנסת למעט ש"ס. לוינסון תחילה שיתף את התמונה שהעלה שר החוץ, יאיר לפיד וכתב: "דעה שצריכה להיות פופולרית: העובדה שאין בתמונה הזו מזרחי אחד זה בושה. ולא זה שאצל ביבי לוין סמוטריץ גפני ליצמן דרעי המצב לא שונה מהותית לא מקל על החרפה הזו".
לוינסון קיבל על הציוץ לא מעט תגובות כשרבים מהם ציינו כי גדעון סער הוא בוכרי, מה שגרם לו לפרסם סדרת ציוצים המסבירים על ההדרה והייצוגיות שקיימת בישראל כלפי מזרחים. 
 
"אין דבר שיותר מטריף אותי מהתגובות אבל "אמא של גדעון סער בוכרית" נתחיל בעובדות: סבא רבא וסבתא רבתא של סער, יונתן וברוריה צופיוף עלו מבוכרה לפני למעלה מ120 שנה. זה הכל. וזה השימוש הכי ציני ועלוב שיש במזרחיות, זה הכחשה של עומק האפליה והעיוות" פתח לוינסון עם ציוץ ראשון והמשיך "מזרחיות זה לא סמל סטטוס. זה לא אמא של בוזי שנולדה במצרים בת למהנדס ששירת את הקולניאסיטים. זה לא פולקלוק ולא חידה בגיאוגרפיה מזרחיות היא האפליה השיטתית המתמשכת והממוסדת כלפי אנשים מזרחיים, השיפוט יתר שלהם, ההקטנה, הגימוד, הזלזול, החסמים הגיאוגרפיים והתרבותיים."
העיתונאי המשיך בהסבר שאבישי בן חיים לא היה מתבייש בו "לא כל המזרחים אותו דבר ולא כולם סבלו מאותה אפליה. אבל יש חוט שני ששזור בסיפור הזה: גישה להשכלה. דלות במשאבים. איך שמסתכלים עליך שאתה לחדר. הזלזול בטענות שלך. גדעון סער לא היה צריך לפרוץ את החסמים שיש למזרחים בישראל בגלל שסבא רבא שלו עלה מבוכרה. איך אני יודע שיש חסמים? כשיהיה בחדר אחד 6 ראשי מפלגות מזרחיים אז אני אדע שאין. כשהוא התעצבן בטלוויזיה דנה וייס לא אמר אל תדבר עם הידיים. אף אחד לא יקרא לו בסטיונר או יניח מראש שהוא לא יודע אנגלית. הוא לא צריך להתבייש בצבעו במנהגיו במסורתיו וגם לא להתנצל אם החליט לזנוח מסורת אבות."
"הוא לא קורבן לצורך להוכיח את עצמך כל הזמן, לסבול משיפוטיות על סטיה מהשורה. וזה גדעון רק כדוגמה. ישראל היא לא ארהב של העבדות. כן מזרחי מבריק יכול להצליח. אבל מזרחי בינוני, יכול? כמה אתם מכירים את הגברים האשכנזיים הבינוניים להחליא וכמה מזרחים בינוניים יש לידכם? גדעון סער לא התמודד עם כלום. להגיד שאמא שלו בוכרית זה פשוט גניבת דעת. זה רמייה. זה שקר. זה ספין. תפסיקו עם זה.מה התירוץ שיש רק ראשי מפלגות אשכנזים בכנסת חוץ מהשסניק? איך זה נורמלי? איך אפשר להיות כל כך עיוור?"
תגובות לכתבה(22):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 17.
  מזרחי
  צפוני 07/2021/02
  הגב לתגובה זו
  0 1
  לא מבין על מה אתה עצוב המפלגה שציבור בוחריה מושתת ברובו על מזרחיים בני ישראל השנייה מצביעים וסוגדים לאשכנזי המשתמש בהם כסמרטוטי רצפה .לא השכילו להעמיד מזרחי בראשם.לא כי אין מוכשרים .הם פשוט לא יפרגנו למזרחי ויסגדו לאשכנזי.ימשיכו לבכות על קיפוח וישראל השנייה למרות שהם 40 שנה בשלטון
  סגור
 • 16.
  לחיים לוינזון השנון.
  משה נקר 07/2021/01
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אני נולדתי בבגדד. שואל אותך, הלא שבענו מהאמסלמים,מכלופים הסיבונים והקרעים ? מדוע לבחור אנשים לתפקידים על פי מוצאם ולא ע"פ כישוריהם ? הרי אסוניהו לוקח סביבו את כנופית המרוקאים, למען ירכינו ראש בפניו . האינך חש עלבון בשומעך אותם ?
  סגור
 • 15.
  קשקוש דמגוגי ! (ל"ת)
  בנצי 06/2021/29
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 14.
  אידיוט - ראינו את המזרחיים והגאונים של הממשלה הקודמת. (ל"ת)
  גיל גמליאלית 06/2021/27
  הגב לתגובה זו
  1 1
  סגור
 • 13.
  הידד למתקרנף
  יובל 06/2021/27
  הגב לתגובה זו
  1 1
  מבחיל. לוינסון מנסה לזנב בשיירת הפליטים הראשונה שהצליחה לברוח משליטת הרודן, בטענה שההרכב שלה הוא לא אידיאלי. קורה לו מה שקרה לביבי לאחר רצח רבין. בעברית קוראים לזה "אופורטוניזם זוחל".
  סגור
 • טען עוד
 • 12.
  אל מי אתה בא בטענות ?!! התבלבלת לגמרי !!!
  שטויות 06/2021/23
  הגב לתגובה זו
  2 1
  אל מי אתה בא בטענות, מר לוינסון ??? הציבור ניגש לקלפי, יש לפניו פתקים, כל אחד רשאי לבחור ולהיבחר. שאלתך צריכה להיות מופנית אל ציבור הבוחרים. הם אלו שבחרו בדמויות הנ"ל להיות ראשי מפלגות. גם יו"ר הליכוד בנימין נתניהו הוא אשכנזי וקיבל 30 מנדטים- רבים מהם מזרחיים. למה אתה "מגן" עליהם ולמה אתה מדבר בשמם? הם ידעו שהוא אשכנזי ולא היה אכפת להם והם בחרו בו בכל זאת. אתה יכול לבוא בטענות למצביעים ממוצא מזרחי- למה אתם לא בוחרים במזרחיים. מה אשמים הפוליטיקאים עצמם ולמה אתה אומר להם שזו בושה? על מה הם צריכים להתבייש? שנבחרו לכנסת על ידי הציבור? אני לא מצליח להבין אותך. אם זה מפריע לך אתה צריך לפנות לציבור המזרחי ולשאול: למה אתם לא בוחרים במנהיגים מזרחיים? עמיר פרץ ואורלי לוי (נעזוב בצד את מה שאנחנו יודעים היום) התמודדו יחד 3 מערכות בחירות. וקיבלו כמות מנדטים עלובה ביותר. שני מרוקאים בראשות מפלגה. אחת מבית שאן ואחד משדרות. בשתי הערים הנ"ל- הליכוד ניצחה. והעבודה הגיעה למקום האחרון. אם כך זו בושה לתושבי שדרות ובית שאן שבחרו באשכנזי ולא במרוקאים.
  סגור
 • 11.
  מזרחים הם הרוב. אבל מזרחים לא בוחרים במזרחי
  אליטה 06/2021/21
  הגב לתגובה זו
  3 1
  דוד לוי, סילוון שלום, דנון. אז מי אשם שאין היום ראש מפלגה מזרחי. חוץ מעמיר פרץ ואבי גבאי. אז ,תפסיקו לבכות
  סגור
 • האפליה חיה ובועטת
  רותי 06/2021/23
  הגב לתגובה זו
  2 1
  גם אשכנזים לא בוחרים במזרחי. כשגבאי ופרץ עמדו בראש מפלגה הם ברחו כל עוד נפשם בם עם כל כך הרבה תירוצים כשהאמת היא גזענות טהורה! כל כך צודק בכתבה שלו, לצערי
  סגור
 • 10.
  אוייששש תנוח כבר
  טריפוליטאיקוס 06/2021/21
  הגב לתגובה זו
  0 1
  מה צצת עכשיו? חלאס לרכוב על העניין הזה. אם יהיה נציג מזרחי ראוי הוא יעמוד בראש מפלגה. כרגע החומר האנושי לא מחזק את הטיעון שלך. המזרחים נמצאים בנקודות מפתח משמעותיות במשק ובמשרדי ממשלה. פוליטיקה זה רק עסקנות וג׳ובים. תניחו כבר לעניין הזה. תנו לזה פשוט לגווע. ילדינו לא צריכים לינוק את הנרטיב הזה יותר.
  סגור
 • 9.
  אתה צודק, אבל
  גיא 06/2021/21
  הגב לתגובה זו
  1 1
  הרבה מזרחיים (יוצאי מרוקו בפרט), מהממשלה היוצאת, היו במשרה מלאה בשירותו של איש אחד, ולא עשו אפילו דבר אחד אמיתי למען המזרחיים. זה לא עיניין אותם. לשלהב קהל מזרחי באיזה נאום בפריפריה לא נחשב עשייה אמיתית. חלק נוסף, היו בשירות למען עצמם.. (כשיגיע תום חקירות דרעי נדע כמה עשה לביתו בסבב הזה). (כותב התגובה הינו בן ליוצאי מרוקו, מכל צדדיו).
  סגור
 • 8.
  למה? מנסור עבאס לא מזרחי?!?!חחח (ל"ת)
  דר' קינק 06/2021/21
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 7.
  זה מה שהמזרחים בוחרים
  שמעיה 06/2021/21
  הגב לתגובה זו
  3 0
  כשמזרחיים סוגדים לביבי, סמל האליטה האשכנזית, וכשדרעי וחבריו שולחים את הילדים שלהם ללמוד בישיבות של הליטאים, הם אלו שמנציחים את המצב. ואגב, אם תסתכל על מי שמיצג את המזרחיים בכנסת, שר שנואם את נאום המניאק, מיקי זוהר, שביושבו כיו'ר הכנסת מבזה חברת כנסת צעירה שסיימה לנאום, מירי רגב, שצורחת ומתלהמת אצל אופירה וברקוביץ, והרשימה עוד ארוכה. אם אלו מייצגי הציבור המזרחי, לא פלא שאיש לא בוחר בהם להיות ראשי המפלגה.
  סגור
 • 6.
  היה את עמיר פרץ בראש מפלגת העבודה
  גל 06/2021/21
  הגב לתגובה זו
  2 0
  ומה זה אומר שמפלגת המזרחים מעולם לא מינתה מזרחי כיו"ר המפלגה? אולי צריך להבין מהמזרחים שהם בעצמם לא רוצין נציג מזרחי במקום גבוה וכרה"מ? אולי שיהיה על מה להתלונן על קיפוח עדתי? אם הולכים לפי אב"ח, גם המזרחים חושבים שר"מ מזרחי הוא לא ייצוגי מספיק.
  סגור
 • 5.
  לוינסון כנראה יש סיפור עם עצמו.
  זחש 06/2021/21
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מה 12 השבטים קמו לתחיה.באיזה שבט לוינסון.חשוב לדעת. לוינסון זה שם של מנהלים
  סגור
 • לוינסון עובד אמל שוקן כמו גדון לוי בני ציפ עפראדרת ושאר (ל"ת)
  גיל גמליאלית 06/2021/27
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 4.
  צודק במאה אחוז (ל"ת)
  איציק 06/2021/20
  הגב לתגובה זו
  1 1
  סגור
 • 3.
  לא מדויק
  אילון 06/2021/20
  הגב לתגובה זו
  0 1
  מנסור עבאס הוא ראש ממשלה מזרחי
  סגור
 • 2.
  תותח על!
  עודדי 06/2021/20
  הגב לתגובה זו
  1 2
  בול הפוני תמשיכו להכחיש, זה עובד לכם....אבל זה לא מספיק כדי לעצור את ההתעוררות והשינוי
  סגור
 • 1.
  שמו היא חיים לוינסקי. נולד בשוק ועלה למעלה כמו הפשפש (ל"ת)
  יובל אורן 06/2021/20
  הגב לתגובה זו
  3 5
  סגור
 • זבל נשאר זבל גם אםשמו קפולסקי (ל"ת)
  גיל גמליאלית 06/2021/27
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • תגובת רק מוכיחה כמה שהוא צודק, אני מניח שאמא
  אני 06/2021/21
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שלך , בצעירותה התרועעה עם כמה נערים נאצים וחירבנה אותך
  סגור
 • מה אתה רוצה אתה?
  אתה עגל 06/2021/20
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אמת לאמיתה. נקודה.
  סגור