משפט

תושבי אשדוד ניצחו במאבק נגד העירייה: הילטון תיסוג מהחוף

בתום מאבק של שנים בין תושבי אשדוד לעירייה שקידמה ייזום ובינוי פרויקטים שיחדור לקו החוף בעיר, הבוקר הוכרע כי הפרויקטים יחזרו לתכנון המקורי שלהם ביחס לחוף ובכך הוכרעה הכף לטובת התושבים והסביבה
אביחי דלאל |  4
חוף לידו אשדוד (צילום יחצ רון סאיג)

הבוקר דחתה הולחוף, הוועדה לשמירת הסביבה החופית, 2 תכניות בחוף אשדוד, שמיועדות לשני מלונות, בני 4 קומות,  שממוקמים כ-65 מטרים מהחוף. מדובר בתכניות טרום חוק החופים, שתושבי העיר ניהלו מאבק מחאתי ומשפטי נגדה, זאת בשל העובדה שבמשך השנים התגלגלה התוכנית במוסדות תכנון שונים וכל פעם הוגדלו בהן זכויות הבניה, בעוד בפועל קו החוף הלך וקרב אליהן. 

עיריית אשדוד אישרה מתן ההקלות לשני בתי מלון הנבנים בניגוד לחוק החופים, בטענה כי בניה של פרויקטים קטנים אינה משתלמת. במשך שנים נאבקו תושבי העיר במגמת הריסת החופים שמגיעה משיקולי הון של היזם והעירייה. בפעילות מחאתית ומשפטים נעשו מאמצים לבלום את הבניה ולהותיר את רצועת החוף של אשדוד נטולת בנייה, ובייחוד את חוף לידו עליו יועדו להיבנות הפרויקטים. היום וועדת הולחוף עשתה לכך סוף.

מאבק התושבים. צילום: רון סאיג

רוני סאיג ממובילי המאבק וההפגנות נגד הבנייה בחוף לידו מסר, ״כפי שטענו בעבר בתי המלון הנבנים בחוף לידו, נבנים בניגוד לאינטרס הציבורי הרחב. החלטת הוועדה היום אפשר לראות ״נחמה פרוטה״ לתושבי העיר, אשר עמדו בגאון על שלהם ושלהן ויצאו למאבק נגד העירייה ונגד היזם".
עוד הוסיף סאיג, "את אשר נעשה, ואת האישור שניתן ליזם להציב עובדות בשטח, בבית המלון הראשון, לא נוכל כעת להשיב לאחור, אך בהחלט זוהי קריאת כיוון לעיריית אשדוד אשר בפעולותיה הדורסניות, סירבה לאמץ את תקנות וחוקים אשר היו מונעים זאת מלכתכילה. בבחירות הקרובות תושבי ותושבות העיר צריכים לבוא חשבון, עם כל אותם חברי וחברות מועצה אשר הצביעו בעד, ההחלטה ונתנו אישור ליזם, בניגוד לתקנות ובניגוד לחוק שימור הסביבה החופית״.
הדיון הבוקר מהווה קריאת כיוון למוסדות התכנון אבל גם ליזמים ולרשויות - שלא ניתן עוד להתעלם לא משינוי האקלים שגורם להצרת החופים ולא מגידול הביקוש לחופים שגם גדל מספרית.
כזכור, בספטמבר 2019 חברת המלונאות הבינלאומית 'הילטון' פירסמה יחד עם החברה העירונית לתיירות באשדוד כי תקים שני מלונות על חוף לידו: הילטון קוריו והילטון גארדן אין. האמנם, התושבים ששמעו על פתיחת המלונות וראו את התשתיות שהחלו להתבצע על החוף מתקשים להאמין "אל תקחו לנו את החוף, הוא המרחב הציבורי שלנו".
התוכנית אושרה בפברואר 2004, תוכנית להקמה של שני בתי מלון בחוף כ-70 מ' מקו החוף ובגובה של 14 מ'. המלונות נמצאים בתהליכי בנייה והיו צפויים להיפתח בשנת 2022, המלונות בהובלת קבוצת "אופק השקעות" של קובי אברהמי והיזם איל בן יוסף. המגרשים שבהן מתבצעות העבודות בחלק הדרומי של חוף לידו נרכשו על ידי קבוצת 'אופק השקעות', על פי התכנון  המקורי כלל שני בתי המלון יכילו בתוכם 244 חדרים.
בעבר, כשהיזם מחברת "אופק השקעות" ביקש לדון בהן אי שם ביוני 2019. תכנית אחת מבקשת להגדיל את מספר החדרים במלון מ-66 חדרים ל-159 חדרים דבר שיגרום גם לצמיחה לגובה של בית המלון. תוכנית נוספת מבקשת להגדיל מלון מ-66 חדרים ל-90 חדרים והמלון ייגבה בכחמישה מטרים.
תגובת יו"ר האופוזיציה בעיריית אשדוד, אלי לחמני: ״החלטה מעולה. התנגדנו בצורה נחרצת לגזילת החוף ולצערנו, ראש העיר יחד עם הנהגת העיר החליטו לקדם את הפרוייקט האומלל על 70 מטר בלבד מקו החוף, ועל פי הערכות היה גוזל מכלל העיר והאזרחים את חוף הים. אני כיור האופוזיציה מברך על ההחלטה. נמשיך יחד לפעול לשמירת החופים והירוק בעיר עבורנו ועבור עתיד ילדינו״.

תגובות לכתבה(4):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 3.
  עיריית אשדוד אכלה אותה ?? מזל גדול
  מזל 07/2021/25
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ??????????????????
  סגור
 • 2.
  הקומבינה חוגגת
  עמי 07/2021/24
  הגב לתגובה זו
  1 0
  כל ראש עיר עודה מה שהוא רוצה ככה בלי פיקוח בלי סדר בלי חוק. כל כבוד לאנשים שיצאו והצליחו לעזור אותם.
  סגור
 • לא לגלות
  ששששש 07/2021/25
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אתה יודע משהו?
  סגור
 • 1.
  יש כבוד
  ימי ימי 07/2021/23
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אשדודים שיחקתם אותה בגדול. עצרתם את הקומבינה
  סגור