השוק

מנכ"ל דויטשה בנק: האינפלציה כאן כדי להישאר תקופה ארוכה

קריסטיאן סווינג אמר היום כי האינפלציה במדינות איחוד האירופי לא תחזור למרכז היעד, כפי שהכרנו אותו לפני משבר הקורונה; "הגיע הזמן לדבר על המדיניות המוניטרית הנכונה"
ניצן כהן | 
דויטשה בנק (צילום ויקיפדיה)
מנכ"ל דויטשה בנק, קריסטיאן סווינג, אמר היום בתדרוך עיתונאים קצר שהמדרגה האינפלציונית אליה הגענו תישאר באותה רמה עוד פרק זמן ארוך. "במדינות האיחוד האירופי, האינפלציה לא תחזור למרכז היעד, כפי שהכנו אותו טרום הקורונה, עוד תקופה ארוכה" הוא אמר.
היום התפרסם מדד המחירים לצרכן בארה"ב והוא הצביע על אינפלציה שנתית של 5.4%, אינפלציה גבוהה הרבה יותר מכפי שניתן להכיל. באיחוד האירופי המצב יותר טוב, אבל לא מרשים כשהתחזיות מדברות על אינפלציה שנתית של 3% על בסיס התחזיות למדד ספטמבר, זאת בעוד רק בחודש שעבר התחזית הייתה לאינפלציה שנתית נסבלת של 2.2%.
צריך לזכור שמנועי האינפלציה באיחוד האירופי דומים לאלה שבארה"ב (ובשאר העולם): פגיעה בשרשרת האספקה העולמית שמייקרת את מוצרי הצריכה, משבר האנרגיה שמוביל בעיקר לעליית מחירי הדלק ומשבר הקורונה שמונע חזרה לשגרה כלכלית יציבה.
בעוד נושא הפגיעה בשרשרת האספקה הוא מינורי יחסית למצב בארה"ב הרי שנושא משבר האנרגיה הוא הבעייתי יותר במדינות האיחוד. כך למשל רוחות חלשות ומחסור בגז טבעי הביאו את מחירי הגז הטבעי למחירים בלתי נתפסים כשהמחיר שלהם שולש מתחילת השנה והוכפל מאז חודש אוגוסט האחרון. ואם כל זה לא הספיק הרי שחשש מפני חורף קר הביא ספקיות של אנרגיה לשריין לעצמן חוזים במחירים הגבוהים וזה יוצר לחץ מחירים לטווח ארוך יותר ממה שצפו קודם.
היום היה זה הנשיא פוטין שניסה להרגיע את החששות כשאמר שרוסיה לא משתמשת בגז הטבעי כנשק מול האיחוד האירופי והוא נכון להגדיל את אספקת הגז לאיחוד. 
כך או אחרת, קברניטי הכלכלה של מדינות האיחוד מפנימים שרמות המחירים הגבוהות יישארו זמן ארוך יותר מכפי שצפו ולכן הם מתחילים לחשוב על פתרון מוניטרי לעליית המחירים אולי בדמות עליית ריבית שתהיה בעייתית מאוד באיחוד (כמו בכל העולם, אבל האיחוד עלול להיות רגיש יותר למצב כזה בגל שבריריות ההתאוששות הכלכלית שלו) אולי באמצעות הידוק החגורה בכל הנוגע להזרמת הכסף לשווקים, מצב שהמשמעות שלו דומה מאוד להעלאת ריבית ואולי גם וגם.
תגובות לכתבה(0):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה