השוק

החברות הממשלתיות גרפו 3 מיליארד שקל ב-2020, מי בפסגה?

ההון החוזר ב-2020 גדל ב-15% ביחס לרווחים ב-2019 טרום עידן הקורונה; החברות הממשלתיות גייסו בשנה שעברה 4 מיליארד שקל באמצעות הנפקות אג"ח, חברת החשמל כיכבה, גם הנמלים
ניצן כהן | 
חברת החשמל, נמל אשדוד (צילום פלאש 90/ יוסי זמיר, יניב נדב, Pixabay)
החברות הממשלתיות הן כר נרחב למינויים פוליטיים של אנשים שלא תמיד יכולים לנהל חנות מכולת אך בשל הקשרים הפוליטיים שלהם הם מקבלים לידיים שלהם ניהול של חברות ממשלתיות בעלות נפח פעילות משמעותי. אחת לכמה זמן מנסים באוצר להילחם במינויים האלה ומנסים להכניס את החברות הממשלתיות לפסים של ניהול תקין, כמה שאפשר במסגרת המגבלות הברורות.
יאיר לפיד, שר החוץ, היה מהראשונים שהחליטו (כשכיהן כשר אוצר) לנסות לעשות סדר בחברות הללו והקים את נבחרת הדירקטורים תוך שהוא מאבד את אחד היתרונות הפוליטיים הגדולים שיש לשר האוצר וזה מינויים בחברות הממשלתיות. העבודה של יאיר לפיד ברשות החברות הממשלתיות הייתה תחת מתקפה של שרי אוצר שבאו אחריו וממשלות שניסו לחזור להשתלט על החברות הממשלתיות והם הצליחו, חלקית לפחות.
כך או אחרת החברות הממשלתיות הצליחו לעשות צעד גדול קדימה באיכות הניהול שעדיין רחוקה מלהיות משביעת רצון, אך עדיין יש התקדמות משמעותית בתחום.
דוח רשות החברות הממשלתיות שהתפרסם היום מגלה שהחברות הממשלתיות הרוויחו בשנת 2020 3 מיליארד שקל וההון החוזר שלהן השתפר ב-15% ביחס להון החוזר ב-2019, לפני עידן הקורונה.
ברשות החברות שנמצאת במשרד האוצר אומרים היום כי הירידה ברווח ביחס לשנת 2019 נובעת מחתימה על הסכמי התייעלות ופרישה מרצון של עובדים (בדואר ישראל ובנמל חיפה) שמהווים חלק מכלי התייעלות וחסכון בחברות, כהכנה ליישום החלטות הממשלה בעניין הפרטת חברות אלו. הסכמים אלו הביאו לרישום חד פעמי של הוצאות בסך של כמיליארד שקלים כבר בשנת 2020.
 
סך הנפקות איגרות החוב של החברות הממשלתיות בשנת 2020 הסתכמו בכ-4 מיליארד שקל והיוו כ- 6% מסך כל ההנפקות בשוק הקונצרני של אותה השנה. יעד זה הושג על אף הקשיים שאפיינו את שנת 2020 בעקבות משבר הקורונה.
בשנים האחרונות חל גידול בהיקף החוב הציבורי מסך החוב של החברות הממשלתיות, כך בשנת 2020 היווה החוב הציבורי 50% מסך החוב של החברות, נתון שיא ביחס לשנים קודמות. מעבר לחוב ציבורי משפר את השקיפות, היקפי הגילוי, היעילות והממשל התאגידי בחברות הממשלתיות.
 
מבין החברות הממשלתיות, חברת החשמל לישראל היא בעלת הרווח הנקי הגבוה ביותר בתקופה המדווחת של 2020, עם רווח נקי של כ1.7 מיליארד שקל לעומת רווח נקי של כ- 1.8 מיליארד שקל בשנת 2019. החברה בעלת הרווח הנקי השני בגודלו הינה חברת נמלי ישראל עם רווח נקי של כ- 560 מיליון שקל, ואחריה התעשייה האווירית עם רווח נקי של כ- 460 מיליון שקל.
בחברת נתיבי הגז הטבעי לישראל חל השיפור הבולט ביותר ברווח הנקי ובשיעור של 380% מרווח נקי של 50 מיליון שקל לרווח של 240 מיליון שקל בשנת 2020. הגידול נובע בעיקר מגידול של 50% בפעילות החברה עקב תחילת ייצוא גז למצרים ולירדן החל מסוף שנת 2019.
 
רשות החברות הממשלתיות אחראית על 70 חברות ממשלתיות (לא כולל חברות בנות ממשלתיות, חברות מעורבות ועמותות), ביניהן חברות מהגדולות והמורכבות במשק.
 
בחברות הממשלתיות מועסקים כ-55 אלף עובדים והן אמונות על ייצוא בשווי של כ- 15.5 מיליארדי שקלים, השקעות בתשתיות של כ- 23.3 מיליארדי שקל, רווח תפעולי של כ-6.3 מיליארדי שקל והכנסותיה מסתכמות בכ-75.1 מיליארד שקל.
תגובות לכתבה(0):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה