השוק

מחצית מחברות ההייטק שהנפיקו בבורסה הניבו תשואה שלילית לרוכשים בהנפקה

מניתוח שנערך בבורסה עולה כי לו משקיע היה רוכשת את כל הנפקות ההייטק החדשות ומשקיע בהם סכום זהה, היה משיג תשואה חיובית של 15%
ניצן כהן | 
נפילות בבורסה (צילום Gerd Altmann from Pixabay)
כמחצית מחברות ההייטק שהונפק החל בתחילת השנה שעברה וכלה בסוף יוני 2021, הניבו הפסדים למשקיעים. בסך הכל הונפקו בישראל מתחילת השנה שעברה כ-59 חברות הייטק, 28% מהחברות הללו הניבו תשואה שלילית בעוד 31% מחברות ההייטק שהונפקו הניבו למשקיעם שרכשו בהנפקה תשואה חיובית.
יובל צוק ממחלקת המחקר של בנק ישראל אומר היום כי "לחלק גדול מהחברות שרשמו מניותיהן למסחר בת"א הן חברות הפועלות בשווקים צומחים בתחומים שונים, החל מאנרגיות מתחדשות וקלינטק, דרך פודטק, רובוטיקה ותלת מימד, ועד טכנולוגיות מבוססות בינה מלאכותית (AI), למידת מכונה (ML) ואינטרנט של הדברים (IoT). 
"ברור לכל כי השקעה בחברות צמיחה צעירות מתחומי ההייטק הינה השקעה שיש בה מרכיב של סיכון, ללא קשר לבורסה בה הן נרשמו למסחר. ניתן להניח כי חלק ממניותיהן של החברות יניבו תשואה חיובית למשקיעיהן לאורך זמן, בעוד חלקן יניבו תשואה שלילית. בכל אופן, ראוי יהיה לבחון זאת בטווח הארוך ולא בטווח הקצר, מאחר ורובן של חברות אלו עוסקות עדיין במחקר ופיתוח מוצריהן הטכנולוגיים, וצריך לתת להן אורך זמן לבסס את  מעמדן בשוק בו הן פועלות ולשאת את פירות ההשקעה במחקר ובפיתוח ולייצר הכנסות.
 
מניתוח התשואות של ההנפקות לפי גודל חברה, עולה נתון מעניין והוא שהשקעה בהנפקות של החברות הקטנות (עד שווי חברה בהנפקה של 300 מיליון שקל) הייתה מניבה לאותו משקיע תשואה חיובית גבוהה של 24.5%.
 
לסיכום, אומר צוק, כי "חברות ההייטק שנרשמו למסחר בשנים האחרונות בבורסה בת"א הינן חברות צמיחה צעירות עתירות טכנולוגיה, שרק בטווח הארוך נדע מי עמדה בתחזיותיה ומי לא.
"בפועל, השקעה בסל מגוון של מניות הייטק הנסחרות בבורסה הניבה למשקיעים תשואה ממוצעת חיובית נאה של כ-15%, בין אם דרך השקעה בחברות החדשות שהנפיקו מניותיהן מתחילת 2020 עד סוף יוני, ובין אם דרך מדד ת"א טק-עילית, שהניב כ-47% בתקופה זו, אשר כ-40% מהמניות הכלולות בו הן של חברות הייטק חדשות שהנפיקו מניותיהן לראשונה או הכניסו פעילותן לחברת ללא פעילות מתחילת שנת 2019".
תגובות לכתבה(0):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה