כסף וצרכנות

האם הריבית תעלה בעקבות העלייה במדדי המחירים?

הכלכלן הראשי של הראל, עופר קליין בתגובה לעלייה במדדים: "העלייה הזו, שמקורה (בשנה החולפת) בעיקר בזינוק במחירי האנרגיה ובפתיחה המחודשת של ענפים בכלכלה, לא תגרום להערכתנו לבנק ישראל לאותת בהחלטת הריבית הקרובה (7 באוקטובר) על שינוי במדיניות הריבית"
מערכת ice | 
עופר קליין (צילום יונתן בלום)

עפר קליין, הכלכלן הראשי של קבוצת הראל ביטוח ופיננסים, הגיב לעלייה אמש (שלישי) מדד המחירים לצרכן תחת הכותרת: "יקר לצאת לנופש ויקר להישאר בבית" ונתן את התחזית לקראת חודש ספטמבר.

קליין הסביר: "מדד המחירים לצרכן לחודש אוגוסט עלה ב-0.3 אחוז, בהתאם לתחזית המוקדמת שלנו. הסעיפים שרשמו את העלייה המשמעותית ביותר היו מחירי הנופש בישראל (מעל 10 אחוז) והפירות הטריים (3 אחוז). האינפלציה במבט לאחור ב-12 החודשים האחרונים עלתה ל-2.2 אחוזים".

"עלייה זו, שמקורה (בשנה החולפת) בעיקר בזינוק במחירי האנרגיה ובפתיחה המחודשת של ענפים בכלכלה, לא תגרום להערכתנו לבנק ישראל לאותת בהחלטת הריבית הקרובה (7 באוקטובר) על שינוי במדיניות הריבית. יחד עם זאת, אנו כן מצפים שעל רקע נתוני הצמיחה, התעסוקה והכנסות המדינה המשתפרים, שבנק ישראל ישקף לציבור צמצום בקצב רכישות האג"ח המקומי. זאת, לאחר שהבנק המרכזי בארה"ב יודיע גם הוא על צמצום קצב הרכישות שלו".
"התחזית הראשונית שלנו למדד ספטמבר היא לירידה של 0.1 אחוז ועלייה של 0.2 אחוז במדד אוקטובר. התחזית שלנו ל-12 המדדים הקרובים נותרה סביב 1.4 אחוזים (כאשר איננו מכניסים כרגע בתחזית את הצעות האוצר האחרונות המשקפות עליית מחירים חד פעמית במחירי המשקעות הקלים, הכלים החד פעמיים ועוד...) תחזית זו נמוכה משמעותית מהתחזית הגלומה בשוק האג"ח".
"מדד מחירי הדירות בבעלות המשיך כצפוי לעלות בעוד 1.3 אחוז (בין אמצע יוני לאמצע יולי) ו-8.0 אחוזים ב-12 החודשים האחרונים. כל הגורמים שמנינו בעבר שתרמו לעלייה במחירים לא עצרו ועדות לכך ניתן לראות גם בנתון של התחלות הבניה ברבעון השני (52 אלף בחישוב שנתי) וסיומי הבניה (43 אלף בחישוב שנתי) כמות שלכל הדעות לא מדביקה את קצב הביקוש שנתמך בשיפור במצב הכלכלי ובריבית הנמוכה למשכנתאות. על רקע המשך עליית מחירי הדירות מעניין לציין שמדד הדיור (הכולל בעיקר את מחירי השכירות בחוזים חדשים ומתחדשים) עלה ב-1.8 אחוז בלבד ב-12 החודשים האחרונים".
 

תגובות לכתבה(0):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה